Orkestra ve Müzik

Hayallerinizi süsleyen ve aylarca planı için çaba harcadığınız düğün gününüz için belki de vereceğiniz en önemli karar orkestra olacaktır. Düğünde çalacak şarkılar, misafirlerinizin eğlenmesi ve sizin de hoş bir şekilde vakit geçirebilmeniz için, düğünde çalacak orkestra konusunda kesinlikle çok araştırma yapmanız ve canlı müzik yapacak olan ekibi önceden dinlemeniz gerekebilir. Bunun için mutlaka zamana ve araştırmaya ihtiyacınız vardır.

Ne zaman orkestra seçmeli?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki, orkestralar da düğün mekanları gibi hızla tükenebilir, bu yüzden orkestra seçimini yapmakta biraz acele etmekte fayda olabilir. Yaz ayları olan düğün sezonları döneminde özellikle çok tercih edilen ve iyi olarak etraflarında bilinen orkestralar mutlaka sürekli olarak kiralanacaktır, bu yüzden tercih ettiğiniz ekiple mutlaka erkenden el sıkışmanız gerekir. Orkestranın seçiminde mutlaka belli başlı kriterler olacaktır.

Düğünde nasıl orkestra seçeceğim?

Eğer ki yöresel bir düğün yapmak niyetindeyseniz ve sizin yörenize özgü müzikler çalınmasını, insanların da yöresel danslar eşliğinde eğlenmesini istiyorsanız o zaman mutlaka bu alanda çalışan orkestra grupları bulmanız gerekir. Bu noktada, memleketiniz ve yaşadığınız yer birbirine uzaksa biraz zorlanabilirsiniz ama merak etmeyin, yöresel müzikler çalan gruplar da büyük şehirlerde bulunabilmektedir. Özellikle canlı müzik yapabilecek gruplardan görüştüklerinizde, yöresel bazı müzik aletleri çalabilen elemanlar bulmalarını ve gruplarına eklemelerini dileyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise bulduğunuz orkestranın çalacağı şarkılar ve repertuarıdır. Repertuar bir düğün orkestrası için oldukça önemlidir ve daha önemlisi ise, bu repertuarın gelin ve damat tarafından beğenilmesi ve kabul edilmesidir. Özellikle evlenen çiftler, düğün merasimlerinde çalınan şarkıları bilmek ve o şarkılarla aralarında bağlarının bulunmasını isterler. Çünkü, bu özel günde eğer sevmedikleri ve hatta bilmedikleri şarkılarla eğlenirlerse, kendilerini çok mutlu ve özel hissetmeyebilirler. Unutmayınız ki, düğün günü gelin ve damadın kendisi mutlaka özel hissetmesi gereken bir gündür ve orkestra dahil bu amaca hizmet etmelidir. Böyle bir problem yaşamamak için, orkestrayla anlaşacağınız zaman geldiğinde, onlara ne tür şarkılar çalacaklarını söyleyebilir, hatta ne tür şarkılar çalınmasını istediğinizi siz de kendiniz belirtebilirsiniz. © 2017 Cevahir Wedding Ankara Düğün Nikah Balo Salonu. Tüm Hakları Saklıdır.